AFYON BU SENE 3. KEZ “MXGP OF TURKEY”İ AĞIRLIYOR

İçerik Yazarı: - 11 Haziran 2020

İki senedir Afyonkarahisar‘da düzenlenen ve hem ülkemizde hem de dünyada büyük başarı yakalayan MXGP Of Turkey, bu sene yine Afyon’da 3. kez düzenleniyor. Koronavirüs (COVID-19) salgını sonrasında normalleşmeye çalışan motosiklet ve festival tutkunları bu sene MXGP‘nin düzenlenip düzenlenmeyeceği konusunda merak içindeydi.  Ve beklenen haber geldi MXGP of Turkey geçmiş senelerde olduğu gibi yine 4-5-6 Eylül tarihlerinde Afyon Motor Sporları Merkezi’nde düzenleniyor.

Tüm dünyada ve Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle normalleşme adımları atılırken, uluslararası spor camiası düzenlenen organizasyonlarla normalleşme sürecine hız verdi. Dünyanın en popüler 10 branşı arasında yer alan Motokros’ta dünya şampiyonlarını bir araya getiren Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) Türkiye’de bu yıl 3. kez düzenlenecek. 2. kez gerçekleşecek organizasyon kapsamında, Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP), Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (WMX) ve Avrupa Motokros Şampiyonası’nın (EMX Open) yer aldığı 4 büyük yarış yapılacak. Şampiyona ile eş zamanlı olarak düzenlenen Türkiye Motofest organizasyonu da yine 4-5-6 Eylül tarihlerinde aynı yerde festival, spor, müzik ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Organizasyon, Eurosport, Fox Sports Latina, AXP, Motorsport TV, Fox Sports International, Fox Sports Asia, VRT, CBS Sports Network, BNT, Sina Sport, Rai Sport, Beinsports, Nos TV, RTL, Sport TV gibi dünyaca ünlü yayıncılar tarafından 186 ülkede yaklaşık 3.1 milyar potansiyel izleyiciyle buluşuyor.

Dünya Motokros Şampiyonası Afyonkarahisar etabı (MXGP of Turkey) ile aynı tarihlerde gerçekleştirilen Türkiye MotoFest organizasyonu da bu yıl 3. kez 40’dan fazla büyük etkinlik, ücretsiz kamp alanları ve 4 konser ile birlikte eğlenceyi yarış severler ile buluşturacak.

Festival kapsamında 4 Eylül Cuma günü Necati ve Saykolar ile Retrobüs grupları sahne alırken, 5 Eylül Cumartesi günü Haluk Levent ve 6 Eylül Pazar günü Mustafa Ceceli konser verecek. Festival alanında sponsorlar tarafından kurulan etkinliklerin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı federasyonların sportif faaliyetleri de katılımcılara keyifli anlar yaşatacak. Çocuklar için özel etkinlik alanlarının yer alacağı festivalde, mini golf, mini ATV, motosiklet eğitimleri, tırmanma duvarı, tenis, badminton, atletizm, okçuluk eğitimleri ile su sporları ve motosiklet gösterileri gibi ücretsiz aktiviteler de festival katılımcıları ile buluşacak.

30 Ağustos Zafer Haftası’nın hemen ardından düzenlenecek olan festival, Koronavirüs sonrasında normalleşme sürecinin toplu etkinlikleri arasında yer almasıyla da ayrı bir özellik taşıyacak.

Termal yatırımlarının yanı sıra mermer ihracatıyla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan Afyonkarahisar, Motor Sporları Merkezi’nde sportif etkinliklerin yanı sıra kültürel, sanatsal ve ticari aktiviteler için de büyük imkanlar barındırıyor. Çok  işlevli ve esnek yapısıyla fuar, eğlence ve farklı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacak bir teknik altyapıya sahip olan tesis, 250 bin metrekarelik açık alan üzerine kurulu. Merkezde, 20 bin kişilik konser alanı, 10 bin araçlık otopark, su sporları aktivite havuzu, 200 adet (3 m x 3 m.) stant alanı, yeme içme alanları, 1.500 adet çadırlık kamp alanı, 40 karavan alanı bulunuyor. Kamp için gelenlere duş, elektrik, internet ve sıcak su imkanı da ücretsiz sunuluyor.

Motorsporları merkezli inşa edilmesine rağmen her türlü organizasyona da ev sahipliği yapabilecek şekilde projelendirilen pistte, 20 dönüm asfalt alanda fuarlar, tanıtım günleri, konserler ve kültür sanat etkinlikleri için de her türlü imkan bir arada bulunuyor..

Tesis, motokros, süper enduro, akrobasi ve süpermoto branşlarında dünya genelindeki tüm uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapabilecek bir özelliğe de sahip.

Afyonkarahisar, 2018 yılında ilkini düzenlediği Dünya Motokros Şampiyonası’nda “En İyi Teknik Alt Yapı” ödülünü alırken, 2019 yılında ikinci kez ev sahipliği yaptığı organizasyonda da “En İyi Padok” ödülünü almıştı.

Öte yandan MXGP of Turkey, 2018 yılında 144 milyon 540 bin Euro’luk bir uluslararası tanıtım değeri elde ederken, 2019 yılında ise 198 milyon 263 bin Euro’luk bir ülke tanıtımı sağlamıştı. Türkiye’nin 1 dakikalık tanıtım görüntüleri dünyaca ünlü kanallarda canlı yayında yer alırken, gazete, dergi, internet medyası ile sosyal medyada da organizasyon ve ülkemizle ilgili binlerce haber yayınlanmıştı.

 


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.Current track

Title

Artist