AVRUPA AKROBASİ ŞAMPİYONASI’NIN TANITIM TOPLANTISI AFYON’DA YAPILDI

İçerik Yazarı: - 7 Ekim 2019

Afyonkarahisar, motor sporları merkezi olmaya adım adım ilerliyor. Geçen ay düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası’ndan sonra şimdi de Avrupa Akrobasi Şampiyonası’nın finali Afyon’da yapılacak.

TSYD Ankara Şubesi’nin ev sahipliğinde Afyon’da 12-13 Ekim’de düzenlenecek Avrupa Akrobasi Şampiyonası Göbeklitepe Kültür Finali’nin tanıtım toplantısı yapıldı.
Yapılan toplantıya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Türkiye Spor Yazarları Derneği Ankara Şube Başkanı Hüseyin Doğru ve TSYD Afyonkarahisar Şube Başkanı Nadir Güzbey katıldı.
TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, toplantıda yaptığı konuşmada, TSYD Ankara Şubesi’nin Türkiye’nin bütün değerlerini sahiplenecek bir organizasyonunu takdire şayan bir şekilde sahiplendiğini söyledi.
Türkiye’ye çok önemli basın ve medya katısı sağlayacak TSYD‘yi şampiyonaya gösterdiği hassasiyetten dolayı kutlayan Uçar, “Biz, dünyanın bütün medeniyetlerine beşik olmuş ve ışık tutmuş bir kültürün evlatlarıyız. Bu noktada bizim topraklarımızda yaşanmış bütün tarihe ve kültürel geçmişe dört elle sarılıp sahip çıkmalıyız. Bizde bu düşünceyle elimizdeki bütün imkanları ‘Göbeklitepe Projesi’ içinde sergilemeye çalıştık. Afyonkarahisar artık motor sporları ile anılan bir merkez haline geldi. Sadece, turistik veya gastronomi yönüyle öne çıkan faaliyetleri ve ürünleriyle değil, artık motor sporları organizasyonlarıyla da öne çıkan bir şehir haline geldi. TMF olarak biz de bu noktada, bu yükü sırtlama noktasında taşın altına elini koyan paydaşlardan birisiyiz. Bu şampiyona da elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Sportif olarak en başarılı organizasyonu sergileyeceğiz. Afyonkarahisar halkından da beklentimiz, dünyanın seyir zevki açısından en önemli organizasyonları arasında yer alan bu serbest stil Avrupa Akrobasi Şampiyonası’nı, yerinde, bu tarihi mirasa sahip çıkacak şekilde izlemelerini ve bizleri yalnız bırakmamalarını istiyoruz” dedi.
TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke de Avrupa Akrobasi Şampiyonası’nın 12-13 Ekim’de Afyon Motor Sporları Merkezi’nde ki padok alanında yapılacağını kaydetti.
Şampiyonanın yapılacağı padok alanından övgüyle bahseden Akülke, “Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun ‘En iyi padok’ ödülü sonrası Göbeklitepe yarışının da Afyonkarahisar‘da yapılması yönünde telkinleri oldu. Daha fazla sporcunun gelebilmesi ve ulaşımın kolay olması adına. Yani alanın hazır olması nedeniyle Göbeklitepe’yi kullanarak Şanlıurfa yerine Afyonkarahisar‘da yapılmasını önerdi. Bizde bu organizasyonu 12-13 Ekim’de Afyonkarahisar‘da yapacağız. 12 Ekim’de yarışmanın antrenman ve sıralama turları yapılacak. İzleyicilerin esas odaklanacağı gün ise 13 Ekim. O tarihte farklı sürprizler de olacak. Sonradan açıklayacağız. Şampiyonaya kayıtlar devam ediyor. Ama şu ana kadar Avrupa’dan 13, Türkiye’den de 15 gösteri sporcusu kayıt yaptırdı. Normalde de bu şampiyonayı 12 ile 15 arasında yarışçı takip ediyor. An itibariyle 28 sporcu şampiyonayı takip ediyor. Bu yarışların ilki Almanya’da yapıldı. Macaristan ve İtalya’dan sonra 4. ayağı Türkiye’de gerçekleşiyor. Dünya Motokros Şampiyonu da Afyonkarahisar‘dan çıkmıştı. FIM‘in takviminde yer alan Avrupa Akrobasi Şampiyonası’nın şampiyonları da Afyonkarahisar‘dan çıkacak. Bu da bizim için ayrı bir gururdur” değerlendirmesinde bulundu.
Akülke, sporseverlerin şampiyonayı ücretsiz izleyebileceğini de vurguladı.
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’de tek gayelerinin Afyonkarahisar‘ı dünyaya tanıtmak ve ön plana çıkarmak olduğunu aktardı.
Dünya Motokros Şampiyonası’ndan başarıyla çıktıklarına dikkat çeken Zeybek, “Bu yarıştan sonra MXGP‘den de ‘En iyi padok’ ödülünü aldık. Seneye de yapılacak şampiyonaya da daha iyi hazırlanacağız. Spora elimizden geldiği kadar destek veriyoruz. 12-13 Ekim tarihlerinde Avrupa Akrobasi Şampiyonası’nı yine Afyonkarahisar‘da yapacağız. Pistimiz ve her şeyimiz hazır. Her türlü etkinliğe de açığız. Bu şampiyonanın final yarışlarıyla da sporseverlere keyifli vakit geçirtmeyi hedefliyoruz” dedi.
TSYD Ankara Şube Başkanı Hüseyin Doğru ise Avrupa Akrobasi Şampiyonası Göbeklitepe Kültür Finali’nin tanıtım toplantısı için bir arada olduklarını ve 12-13 Ekim tarihlerinde Afyon Motor Sporları Merkezi’ndeki organizasyonun, Türkiye ve Afyonkarahisar‘a değer katacağını ifade etti. Doğru, sporun yanında ülkenin kültürel değerlerine de katkı vermeyi amaçladıklarını söyledi.


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.


Motosiklet Radyo

Current track
TITLE
ARTIST