EN ÇOK BU KURALLARI ÇİĞNEYEREK KAZA YAPIYORUZ..

İçerik Yazarı: - 27 Haziran 2019

Ülkemiz maalesef trafik kazalarının en çok görüldüğü ülkelerden biri. Türkiye’de yılda 130 bine yakın trafik kazası yaşanıyor. Bu kazaların oluşmasındaki en büyük sebep ise trafik kurallarını hiçe sayılması ve sürücülerin dikkatsiz davranmaları. Kazaların önüne geçebilmek ve güvenli bir sürüş deneyimi için temel trafik kurallarına uymakta son derece önemli. İşte birçok kazaya ve olumsuz duruma yol açan, en çok ihlal edilen 7 trafik kuralı.

1. Alkollü araç kullanımı 
Yasalar gereği yasak olan ve uymayanların çeşitli cezalara tabi tutulduğu bu durum, gerçekten çok tehlikeli. Alkollü halde araç kullanmakla hem kendinizin hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmış oluyorsunuz. Hele tamamıyla denge unsuru üzerine kurulu bir araç olan motosikleti alkollü bir şekilde kullanmak intihar demek. Az alkol almış dahi olsanız motosiklet kullanmayın.

2. Sinyal vermeden dönüş 
Trafikte sık yapılan hatalardan biri de sinyal vermeden dönüş yapmak. Her gün yüzlerce aracın bulunduğu yollarda, araçların nereye gittiğini, nereden dönüş yapacağını anlamak oldukça zor. Bu nedenle sağa ya da sola dönmeden önce mutlaka sinyal vermeliyiz. Sinyalleri doğru zamanda vermeye de dikkat edin. Dönüş yapmadan yaklaşık 250 metre önce sinyal vermenizde fayda var. Motosiklet kullanıcıları da sinyal konusuna çok dikkat etmeliler. Dönüş yapmadan önce sinyal vermeyi unutmamalı ve dönüş yaptıktan sonrada sinyalini kapatmayı ihmal etmemelidir.

3. Aşırı hız yapmak 

İşte kazaların en büyük nedenlerinden biri. Aşırı hız. Herkesin bir yere yetişme telaşında olduğu şehirlerde, aceleci tutuma bağlı hızlı gitme merakı, kazaların oluşmasına ortam hazırlıyor. Motosikletli arkadaşlarımız özellikle de şehir içinde hiç bir şekilde hız yapmamalıdır. Ne kadar hız yaparsak o kadar çevremizdeki unsurlara dikkatimiz azalır. “Zararım sadece kendime” diyerek motosiklet kullanmayın. Çünkü bir kaza sırasında motorunuzun takla atarak insanların arasına dalması bir otobüsün vereceği zarara eş değer olabilir.

Bu haberde ilginizi çekebilir. “Silivri Motosiklet Kulübü’nden örnek proje

4. Hatalı sollama 
Aceleci davranıştan ötürü yapılan hatalı sollama yine yaygın bir kural ihlalidir. Hep bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar hız dışında, maalesef ki önündekini sollayarak geçme yarışına giriyorlar ve yapılmaması gereken bir hatayı yapıyorlar.

5. Seyir esnasında cep telefonu ile konuşmak 
Bu konuda tamamıyla dört teker sürücülerini ilgilendiriyor. (Gerçi motosiklet sürücüleri içinde bir eliyle telefonu tutup konuşarak tek eliyle motosiklet kullananlar var ama) Cep telefonu kullanmamıza araç kullanmamız bile engel olmuyor.  Trafikte gerçekleşen kazaların nedenleri arasında cep telefonu ile konuşmak ilk sıralarda yer alıyor. Telefona bakarken dikkatini kaybedip kaza yapan sürücülerin oranı oldukça yüksek.

6. Öndeki aracın dibine yanaşıp takip mesafesine uymamak 
Özellikle bu kurala motosiklet sürücüleri dikkat etmeli. Bazen karayollarında rastlıyoruz. Rüzgardan korunmak için önde giden otobüsün veya kamyonun dibinden giden motorcuları görmüyor değiliz. Önünüzdeki araç beklenmedik zamanda fren yaparsa, yakın takipte olduğunuz otobüs yada kamyona veya araca sinek gibi yapışmanız kaçınılmazdır. Ancak aranızda fren mesafesi olursa durabilirsiniz.

7. Emniyet kemeri ve kask takmamak 
Hem güvenliğiniz hem de kazalarda oluşabilecek hasarları en aza indirmek için emniyet kemerinizi veya kaskınızı mutlaka takmalısınız. Yakın ya da uzun mesafe fark etmeden, her zaman emniyet kemeri ve kask takmaya özen gösterin. Motorcular adına konuşacak olursak motora binmeden önce ilk işiniz kaskınızı takmak olsun. Asla kaskınızı kızlara hava atmak uğruna dirseğinize takmayın. Böylece can güvenliğinizi sağlamış olursunuz.

Bu temel trafik kurallarına uyarak kazaların oluşmasını biraz olsun engelleyebilirsiniz. Tüm önlemlere rağmen küçük bir dikkatsizlik sonucu veya karşı tarafın yanlış bir hareketiyle kaza gerçekleşebilir.


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.


Motosiklet Radyo

Current track
TITLE
ARTIST