“MAKUD” HER SOKAKTAN 1 KİŞİYİ ARAMA KURTARMA KONUSUNDA EĞİTECEK

İçerik Yazarı: - 21 Kasım 2019

Motosikletli Arama Kurtarma Destek Derneği (MAKUD), yeni bir proeyi İstanbul Zeytinburnu‘da hayata geçirdi. Projeye göre her sokaktan 1 kişi arama kurtarma konusunda eğitilecek ve  yaşanabilecek bir olay karşısında yardım ekipleri gelene kadar ilk müdahaleyi gerçekleştirmek.

Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi’ndeki her sokaktan 1 kişinin arama kurtarma konusunda eğitileceği proje, Zeytinburnu Kaymakamlığı‘nın himayesinde ve muhtarlığın desteğiyle hayata geçirildi.

Projenin tanıtım amacıyla düzenlenen etkinlikte konuşan MAKUD Genel Başkan Yardımcısı Musa Şaylan, afet sonrası arama kurtarma konusunda 2016’dan bu yana hizmet verdiklerini belirterek, “Arama kurtarma alanında herkes eğitim alıyor, ancak afet durumunda yeterli koordinasyon sağlanamıyor. Geliştirdiğimiz projeyle afet durumunda her sokakta eğitimli, profesyonel birer sorumlu olacak ve afet durumunda görev yapacak.” dedi.

Merkezefendi Mahallesi Muhtarı Cüneyt Çukur da projeyle, mahallelerinde afet bilincini oluşturmayı ve afete hazırlıklı olmayı hedeflediklerini söyledi.

Afet bilinci, ilk yardım eğitimi gibi konularda yaklaşık 4 ay sürecek eğitimin ardından katılımcılara, Zeytinburnu Kaymakamlığı‘nca resmi sertifika verilecek.

Sertifika almayı hak kazananlar, afet durumunda ikamet ettikleri sokaklarda resmi afet sorumlusu olarak görev yapacak.

Projenin tanıtımına, MAKUD üyeleri ve proje gönüllülerinin yanı sıra mahalleli katıldı.

Kaynak: AA


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.Motosiklet Radyo Past Time

Current track

Title

Artist