MAKUD İZMİR ÇALIŞMALARINA SON HIZLA BAŞLADI

İçerik Yazarı: - 20 Aralık 2019

Bugüne kadar bir çok olaya müdahale eden, yaşanan afetlerde ve kazalarda bir çok kişinin hayatını kurtaran Motosikletli Arama Kurtarma ve Destek Derneği, İstanbul’dan sonra İzmir Temsilciliğini açarak çalışmaları başlattı.

Kurulum çalışmalarını hızlı bir şekilde başlatan ve kısa sürede üye sayısını çoğaltan MAKUD İzmir yönetimi, derneğin İstanbul merkez yönetim kurulu üyelerini İzmir’de ağırladı.

MAKUD Başkanı Erkan Çekiç, Başkan Yardımcısı Abdullah Gelgeç ve MAKUD üyelerine arama kurtarma eğitimi veren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Biriminden emekli olan Kenan Sarı, İzmir’e gelerek, İtfaiye Daire Başkanlığı’nı, AFAD’ı, AFAD’ın Toros’ta ki eğitim tesislerini ziyaret etti ve MAKUD İzmir üyeleri ile de bir araya gelerek dernek ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Ekip sabah saatlerinde ilk ziyaretlerini İtfaiye Daire Başkanlığı’na yaptı. Burada İzmir İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak’ı makamında ziyaret eden MAKUD İstanbul ve İzmir yönetimi üyeleri, başkan Murat Varlıorpak’a dernek ile ilgili bilgi verdi ve İzmir itfaiyesine, yaşanabilecek her tür olayda verebilecekleri destekleri anlattı.

İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak ise zamanından, ailesinden ve işinden feragat ederek böyle bir çalışma içine giren MAKUD üyelerini takdir ettiğini, her zaman çalışmaya ve verilecek eğitimlerle MAKUD’un kalitesinin daha üst seviyelere çıkarılmasına yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti.

Varlıorpak, ekibi İzmir İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Toros’ta ki eğitim tesislerine yönlendirerek orada yapılan çalışmaları yerinde görmelerini ve burada ki yöneticilerle görüşülerek, burada bulunan her türlü araç ve bina yangınına müdahale, kimyasal madde sızıntılarına müdahale ve çöken bina altından yaralı kurtarma gibi gerçekçi senaryoların hazırlandığı enkazlarda inceleme yapılmasını istedi.

Buradan Toros’a geçen ekip, burada da Arama Kurtarma, Afet İşleri Müdürü Abdül Duyulur’u ziyaret etti. Duyulur ekibe, geniş bir arazide bulunan tesis hakkında bilgi verdi ve kendi ekibinin çalışmalar yaptığı enkazları gezdirdi.

MAKUD ekibi arama kurtarma çalışmalarında kullanılan köpeklerin eğitim merkezini de ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Motosikletli Arama Kurtarma ve Destek Derneği yöneticileri daha sonra AFAD’a geçerek orada da İzmir Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu’nu ziyaret etti. AFAD toplantı salonunda yapılan görüşmede Saroğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

MAKUD Başkanı Erkan Çekiç burada yaptığı konuşmada motosikletin trafikte hareket kabiliyetinin yüksek olmasından dolayı hızlı ve seri bir araç olduğunu, buradan yola çıkarak yaşanacak olaylara daha çabuk müdahale etmek için MAKUD’un kurulmasına öncülük ettiklerini söyledi. İzmir AFAD Müdürü Osman Metin Saroğlu ise doğal afetlerde ve yaşanan olaylarda ortak çalışmanın önemine dikkat çekti ve MAKUD İzmir ekibinin kurulum çalışmalarını tamamlayarak eğitim çalışmalarına sıra geldiğinde her türlü yardıma hazır olduklarını dile getirdi. Saroğlu, MAKUD İzmir’in ilçelerde de 5’er kişilik gruplar oluşturarak afet ve olaylarda ilk müdahaleyi yapmasının ve AFAD ekiplerini bilgilendirmesinin çok faydalı olacağını söyledi.

 

MAKUD ekibi günün sonunda ise Ahmet Piriştina Kültür Merkezi Seminer Salonu’nda İzmir üyeleri ile bir araya gelerek, İzmir’de yapılacak eğitim programı, alınması gereken ilk malzemeler ve akıllara takılan bazı konular hakkında üyeleri bilgilendirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.


Motosiklet Radyo

Current track
TITLE
ARTIST