MOTOSİKLETLİ KURYELERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI.

İçerik Yazarı: - 24 Kasım 2019

Alınan siparişin 30 dakika gibi bir sürede adrese yetiştirilmesi, bakımı yapılmayan motosikletlerin kullandırılması, sürüş esnasında gerekli ekipmanın sağlanmaması ve yasal çalışma koşullarının gerektiği gibi olmaması gibi sorunlarla karşı karşıya kalan motosikletli kuryelerin sorunları, Radyo Trafik İzmir’de masaya yatırıldı. Sipariş yetiştirme çabası, trafikte yaşanan zorluklar, özlük haklarındaki eksiklikler ve kuryelerin talepleri Burcu Coşkunseda’nın hazırlayıp sunduğu “MotoKask” programında konuşuldu. Federasyon ve dernek çatıları altında toplanan motosikletli kuryeler için önümüzdeki yıl meslek odası kurulacağı bildirildi.

 

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu İzmir Temsilcisi Ufuk Tatar, Federasyon Başkanı Çağdaş Yavuz ve Onursal Başkan Yakup Sağlam, “MotoKask” programında Burcu Coşkunseda’nın sorularını yanıtladı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan federasyon temsilcileri yaşadıkları zorlukları ve bu zorlukları aşmak için yaptıkları çalışmaları anlattı.

Aynı zamanda Karşıyaka Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı olan Ufuk Tatar, öncelikle derneğin kuruluş amacını “Karşıyaka’da ve İzmir genelinde çalışan kuryelerin hakkını korumak ve İzmir genelindeki motosikletli kuryelerin daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlamak.” olarak nitelendirdi. Daha önce ekipman vermeyen firmaların dernek kurulduktan sonra çalışanlarına ekipman desteği vermeye başladığını söyleyen Tatar, “Motosikletli kurye olmak için özel bir ehliyete gerek yok. A2 sınıfı ehliyet yeterli olabiliyor. Kuryelik yaparken adres bilmek önemli. Kuryelerin özel eğitim almaları gerekiyor, güvenli sürüş burada ön plana çıkıyor.” dedi.

Sadece Karşıyaka’da 1500 motosikletli kurye olduğunu aktaran Ufuk Tatar, “Hızlı olan kazanıyor, yavaş olanın işini kaybetme riski var. Bunu çözmek için çabalarımız sürüyor. Kuryelerin bir belgeye sahip olmaları gerekiyor. Yapacağımız çalışmalar sonucunda belge sahibi olmayan kuryelik yapamayacak.” dedi.

Tatar, motosikletlilerin trafikte genellikle fark edilmediğinden şikayetçi olduklarını belirterek, “Bazı sürücüler araçlarını bir anda önümüzde durduruyorlar, özellikle kapılarını açarken dikkat etmiyorlar. Sürücüler kapıyı açarken arkayı kontrol ederek açsınlar. Acil ilaç, acil kan taşıyan kuryelerimiz de var. Bu arkadaşlarımızın yetiştirme çabası daha hayati boyutta. Bunların farklı uyarıcıları olmasına rağmen yine anlamayan sürücüler var. Biraz daha dikkatli olmalarını istiyorum” dedi.

Programa telefon bağlantısıyla katılan Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu Başkanı Çağdaş Yavuz ise mesleki yeterlilik belgesine dikkat çekti. “Motosikletli kuryelik hassas bir konu” diyen Yavuz, “Mesleğimiz maalesef Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından az tehlikeli meslekler grubuna alındı. Trafikte kaza riskimiz çok fazla, can kaybı tehlikemiz var. Taleplerimizi dilekçelerle ilgili yerlere ilettik. Bir trafik kazasında az tehlikeli meslek grubunda olunca sigorta ödemeleri ona göre oluyor. Tehlikeli meslek grubunda olunca ödenek daha fazla oluyor. Bizim mesleki hastalıklarımız inanılmaz fazla. Yıpranma payımız yüksek seviyelerde. Yıllarca bu mesleği yapamıyoruz ya da herhangi bir kaza durumunda sakat kalma riskimiz var. “Çok Tehlikeli Meslekler” sınıfına girdiğimiz zaman sigortamız en üst seviyeden yatacak, erken emeklilik şansımız olacak. Maalesef günümüzde çalıştığımız yerlerde sigortalarımız asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Bu bizim için büyük bir kayıptır. Türkiye’deki tüm motosikletli kuryelere sesleniyorum, lütfen SGK kodlarınızı kontrol edin. Motosikletli kurye olarak atanan kod üzerinden kaydınızın yapılması geleceğiniz adına çok önemli” dedi..

Mesleki Yeterlilik Belgesi için uzun uğraşlar sonucu bu belgeyi verme hakkını aldıklarını da bildiren Başkan Yavuz, “Türkiye’de tek yetkili olarak federasyon olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni biz vereceğiz. Her motosikletli kuryenin birer profesyonel sürücü olması için uğraşıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu Başkanı Çağdaş Yavuz, siparişleri en kısa sürede yetiştirmek için işverenler tarafından kendilerine uygulanan baskı nedeniyle canlarını tehlikeye attıklarından söz etti. Durum böyle olunca sürekli kuryelerin bile bile trafik kurallarını çiğnediğine vurgu yapan Yavuz, “Ters yönden gidiyoruz, refüjden atlıyoruz, slalom yapıyoruz, kaldırımdan gidiyoruz. Bunlar mazeret değil ama siparişi yetiştiremediğimiz zaman ücret kaybı bizim cebimizden kesiliyor. Bazı pizza şirketleri 30 dakikada siparişi yetiştirme taahhüdünde bulunuyor. Biz buna dava açtık ve kazandık. Sonra bizimle dalga geçer gibi bu süreyi 25 dakikaya çektiler. Şimdi devam eden yeni bir davamız var.” dedi

Mesleki olarak örgütlenme çabalarının sürdüğünü kaydeden Başkan Yavuz, “Bir çatı altında toplanırsak motosikletli kuryeler adına bir güç oluşturabiliriz. Önümüzdeki sene bir meslek odası kuracağız. Birilerinin emrine girmeden kendi haklarımızı savunabilecek bir birim haline geleceğiz. Her motosikletli kurye bir esnaf olacak. Bu işverenin de işine gelecek.” sözleriyle kuryelere önemli bir duyuruda bulundu.

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Onursal Başkanı Yakup Sağlam da telefon bağlantısıyla katıldığı programda eğitimin önemine vurgu yaptı. Sağlam, “Bir kurye günde ortalama 150-200 km yol yapıyor. Sürüş esnasında çok dikkatli olmalıyız, koruyucu kıyafetler giymeliyiz. Bunların dışında müşteriye nasıl davranılması gerektiğini de çok iyi bilmeliyiz. Düzenlediğimiz seminerlerde bunları anlatıyoruz. Dernek ve federasyonların yaptığı çalışmalar tek başına yeterli olmuyor. Devletimizden de destek bekliyoruz. İşverenlerin de çalıştırdıkları kuryelere önem vermesi gerekiyor.” dedi.

Son olarak söz alan Karşıyaka Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Ufuk Tatar, ise kuryelere şöyle seslendi:

“Aktif çalışan motosikletli kuryeler sigortalarının 832102 No’lu kod üzerinden yapılıp yapılmadığını kontrol etsinler. Sigortasız çalışanlar varsa, bize 0507 153 0808 numaralı dernek telefonumuzdan ulaşarak bildirsinler. Herkes kendi hakkını savunsun, trafikte dikkat edelim, biz özen gösterirsek diğer sürücüler de bize özen gösterirler. Yüzde 100 kaza riski olduğunu düşünerek trafiğe çıkalım“ dedi.


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.Motosiklet Radyo Past Time

Current track

Title

Artist