MXGP’NİN TÜRKİYE TANITIMINA KATKISININ 200 MİLYON AVROYA ÇIKMASI BEKLENİYOR

İçerik Yazarı: - 7 Eylül 2019

İkinci kez Afyonkarahisar’da düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası, Türkiye’nin değerine değer katıyor.

Afyon Motor Sporları Merkezi’ndeki organizasyonda MXGP, MX2 ve WMX kategorilerinde 90 sporcu şampiyonluk mücadelesi veriyor.

Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen organizasyon Türkiye’nin tanıtımı açısından da büyük bir fırsat olma özelliği taşıyor. Organizasyon 57 televizyon kuruluşu tarafından 176 ülkeye canlı olarak ulaştırılırken, Türkiye için hazırlanan 1 dakikalık tanıtım filmi de 7 Eylül Cumartesi ve 8 Eylül Pazar günü yarış öncesi izleyicilerle buluşacak.

Aralarında Eurosport, Sport TV, CBS Sports Network, Fox SportsNetwork, RTL, XP, MotorsportTV gibi yayıncıların yer aldığı network vasıtasıyla 7 kıtada yayınlanan organizasyon, geçen yıl 1,8 milyar sporsevere ulaştırıldı.

Bu yıl Çin’in en büyük spor yayıncısı Sina Sports’un da eklenmesiyle izleyici potansiyelinin 3,3 milyarı geçmesi bekleniyor. Organizasyon, dünyaca ünlü üreticilerin ve markaların tanıtım (PR) çalışmalarının da eklenmesiyle geçen yıl Türkiye’nin tanıtımına 145 milyon avroluk katkı sağladı. Çin’deki potansiyelle birlikte bu rakımın bu sene 200 milyon avroya ulaşması bekleniyor.

Geçen yıl, ABD ve Amerika kıtasının en çok izlenen kanallarından FoxSports’ta, organizasyonun iki günlük canlı yayını sırasında Afyonkarahisar ismi 76, Türkiye ise 135 kez kullanıldı.

Fox Sports yorumcuları Türkiye’nin sportif organizasyonlardaki başarılarına dair yorumlarını da izleyicileriyle paylaşırken, Avrupa’nın en büyük spor yayıncısı Eurosport, Türkiye tanıtım filminin ardından ülkenin sportif başarılarına da geniş yer ayırdı. Eurosport, geçen yıl en iyi teknik altyapı ödülünü alan Afyonkarahisar pistiyle ilgili yorumlarda da Türkiye’nin tüm spor branşlarına verdiği öneme dair değerlendirmelere yer verdi.

Geçen yıl eylül ayında ilk kez Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Ayfonkarahisar, organizasyonun hemen ardından arama motoru Google aramalarında da eylül-aralık döneminde, aynı dönemde önceki yıllara göre büyük bir artış gösterdi.

2017 yılı istatistiklerinde Afyonkarahisar dünya genelinde tatil, lokum, mermer, termal, turizm gibi kelimelerle 2 milyon 486 bin 370 kez aranırken, bu rakam Eylül 2018-Eylül 2019 dönemlerinde 7 milyon 475 bin 183 oldu. Organizasyona dair videolar ve içerikler MXGP organizasyonu, Yamaha, Kawasaki, Honda, Monster, FIM gibi kurum ve şirketlerin sosyal medya ağlarıyla yaklaşık 56 milyonluk bir erişime ulaştı.

Organizasyon hazırlık günlerini de kapsayan 5 günlük sürede, takımlar, sporcular ve izleyicilerin ulaşım, konaklama, günlük tüketim ve hediyelik alışverişleriyle bölgeye yaklaşık 10 milyon liranın üzerinde bir ekonomi sağlaması bekleniyor.

Bu akşam Afyon Moto Fest çerçevesinde Aleyna Tilki sahne alırken Bölgede ki turistlerin ve Afyonluların MXGP ve Afyon Moto Fest’e  büyük destek vermesi bekleniyor.


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.


Motosiklet Radyo

Current track
TITLE
ARTIST