PANDEMİ DÖNEMİ YALNIZ SEYAHAT ETMEK MOTOSİKLETE OLAN İLGİYİ ARTIRDI

İçerik Yazarı: - 4 Haziran 2021

Gerek pandemi dönemi öncesinde, gerekse pandemi dönemi sırasında insanlar toplu ulaşım araçlarında seyahat etmek yerine kendi araçlarında veya aldıkları motosiklet ile seyahat ettiler. Buna neden, elbette ki kendilerini virüsten soyutlamak ve başkaları ile birlikte seyahat ederken, mesafe kuralını hiçe sayan ve virüs taşıyabileceği riski olan diğer insanlardan virüs kapma olasılığını önlemekti. Ve bu düşünce, aslını isterseniz virüsün yayılmasını bir nebze olsun önleme görevi gördü. Bu şekilde motosiklet tutkunu olan kişiler, daha önceden içlerinde olan motosiklet özlemine daha fazla gem vuramadı ve motosiklet satan mağazaların yolunu tuttu. Böylece 2021 yılının ilk 4 ayında trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 73,7 arttı.

2021 Nisan ayı TÜİK verilerine göre motosiklet tescil adetleri, bir önceki yılın Nisan ayına göre % 97,4 oranında arttı. 2021 yılı Nisan aylarında 22.478 adet tescil yapılırken 2020 Nisan aylarında ise 11.387 adet tescil yapılmıştı. İlk 4 ayda 65 bin 441 motosiklet satıldı. Bunun 41 bin 589’u 50 cc’lik motosikletlerden oluştu. Elektrikli ve 50 cc’ye kadar olan motorların toplam satışı ise 187 bin 274 adeti buldu.

Nisan ayında 102.461 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı Nisan ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların %54,4’ünü otomobil, %21,9’unu motosiklet, %13,6’sını kamyonet, %6,0’ını traktör, %2,7’sini kamyon, %0,8’ini minibüs, %0,5’ini otobüs ve %0,1’ini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Motosikletin özendirilmesi ve sağlıklı bir motosiklet kültürü oluşturulması için Afyon’da sektörün buluştuğunu belirten MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk bu yıl sonunda pazarın 240 bin adetlerde oluşmasını öngördüklerini belirtti. Öztürk ”Afyon’da geçtiğimiz günlerde buluşan MOTED üyeleri sektörün sorunlarını da ele aldılar. Bu tür toplantıların her yıl bir ilde yapılmasını öngörüyoruz” diye konuştu.


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.Motosiklet Radyo Past Time

Current track

Title

Artist