Bisiklet

“SARI BİSİKLET” ÇALIŞTAYI

“SARI BİSİKLET” ÇALIŞTAYI

ETİ Sarı Bisiklet Çalıştayı, bisikleti yaygınlaştırmak için bisiklet paydaşlarını bir araya getirdi.

Gündelik hayatta bisiklet kullanımını artırmak için çözüm önerilerinin ve geleceğe yönelik eylem planlarının geliştirildiği Sarı Bisiklet Çalıştayı’na aralarında; Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kamu kurumlarından yöneticilerin yanı sıra, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve medya temsilcileri ile akademisyenlerden oluşan geniş bir grup katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu; “ETİ Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi ile geçtiğimiz 4 yılda toplumun farklı kesimlerine gittik. Kadınların, çocukların, üniversitelerin, ailelerin gündelik hayatlarına girdik. Projeyi gerçekleştirirken birçok ortaklık ve iş birlikleri gerçekleştirdik. Birlikteliklerin gücünü bilen bir şirket olarak bisikletin gündelik hayatta yaygınlaşması için paydaşların bu meseleyi bir arada tartışması gerektiğine dair ihtiyaç tespit ettik. Bu amaçla Sarı Bisiklet Çalıştayı’nı düzenledik. Bisiklet paydaşlarını zaman zaman bir araya getirerek çözüm odaklı fikir ve işbirliklerinin geliştirildiği bir zemin sunmak Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi’nin yeni misyonlarından biridir.” dedi.
Eskişehir ETİ Yönetim Kampüsü’nde gerçekleşen Sarı Bisiklet Çalıştayı’nda “Bisiklet, Hareket, Sağlık, Kent” ilişkisinin masaya yatırıldığı bir panel düzenlendi. Aktif Yaşam Derneği Kurucu Üyesi Mehmet Ali Çalışkan’ın moderatörlüğünde Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, bisiklet yazar-çizeri Aydan Çelik ve gazeteci Serkan Ocak’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, bisiklet sağlık, kent ve medya ekseninde değerlendirildi.
Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım “Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi için fiziksel aktivite şart. Bisiklet de hareketin en önemli araçlarından biri” derken, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da “Bisiklete binen bir kent yaratmak için bisiklet yolları yapmak yeterli değil, bisikletin önemini vurgulamak, bir ulaşım aracı olarak tanıtmak önemli” ifadesini kullandı.

Halebak, şöyle devam etti:
“Bisiklet sınıflar üstü, bisikletin statüsü yok. Son derece eşitlikçi ve özgürlükçü. Ben kent halkı için, kent demokrasisinin güçlenmesi, birbirleriyle iletişime geçmeleri ve birbirlerini anlamaları adına bulabildiğim en iyi aracın bisiklet olduğunu düşünüyorum. O nedenle insanları araçlarından indirip yürütebilirsek, bisiklete bindirebilirsek, inanın ki çözemediğimiz birçok sorunun çözümüne de çok hızlı şekilde yaklaşacağımıza inanıyorum.” dedi.
Panelin ardından gerçekleşen masa tartışmalarında ‘Bisikletin yaygınlaşması günlük hayatta neleri değiştirir’ ve “Bisikletin gündelik yaşamda yaygınlaşması için neler yapılabilir, hangi paydaşa ne roller düşer?” sorularının yanıtlarını arayan katılımcılar engellere değil fırsatlara odaklandı. Tartışma sonuçlarında öne çıkan kavramların başında “hareketli yaşam ve sağlık” geldi. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu bir yerde toplum sağlığının da daha iyi olacağı, bu konunun doğrudan ekonomi ile bağı olduğu ve bisiklet kullanımının artmasıyla sağlık harcamalarının azalacağı vurgulandı.
Öne çıkan ikinci kavram ise çevre oldu. Daha az arabanın, daha az emisyon daha temiz bir hava, daha az trafik ve daha az kaza demek olduğu ve bisikletin kente katabileceklerinden bahsedildi. Farklı toplumsal kesimlerin hayatlarına dokunarak daha yaşanabilir, daha medeni, daha mutlu bir kentin mümkün olacağının altı çizildi. Bisiklet, bir çocuğun hayatında neler değişir sorusuna ise; öncelikle yalnızca fiziksel olarak değil, zihinsel ve bilişsel olarak daha sağlıklı bir birey olacağına ve böylelikle daha mutlu bir çocukluk yaşayacağına dikkat çekildi.

Kaynak: Habertürk

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir