YAZIN MOTOSİKLETİNİZLE UZUN YOLA GİTMEK. AMA NASIL?

İçerik Yazarı: - 7 Temmuz 2020

Pandemi dönemi boyunca motosiklete binemedik. Şimdi ise hayat yavaşta olsa normale dönüyor. Bu süre içerisinde hayalimizde hep motorumuza binip tatile gitmek, olabildiğince kilometre yapmak, dostlarla birlikte olmak, kısacası doyasıya gezmek vardı.

Gezmek güzel, sürüş yapmak çok güzel, ancak bir de şu sıralarda olduğu gibi aşırı sıcaklarda motosiklete bineceksek, uzun yol yapacaksak, sürücüler olarak bizlerin yapması gerekenleri biliyor muyuz?

Yaz ayları motosiklet tutkunları için en heyecan verici zamanlardır. Bununla birlikte, sıcaklıklar arttıkça, kendi konforunuz ve sağlığınız için ayrıca motosikletinizin işlevselliği için de uygun serinliği sağlamak bir gerekliliktir. Hava sıcak diye ekipman giymemek olmaz! Bunun yerine, montumuzun, pantolonumuzun, botumuzun ve eldivenimizin hava alan yazlık türden olmasına dikkat etmeliyiz. Motosiklet gezinizi güvenlikten ve keyfinizden ödün vermeden gerçekleştirmeniz için bazı tavsiyeleri sizler için derledik.

1. Havalandırmalı motor ceketleri tercih edin

Sıcak havalarda motosiklet sürmek için uygun havalandırması olan bir ceket giymek çok önemlidir. Izgara panelleri ceketin nefes almasını sağlar ve bu da yüksek hızdaki rüzgar direncinin açık yolda soğuma etkisi sayesinde sürüş deneyimini konforlu hale getirir. Diğer bir seçenek, fermuarlı veya fermuarsız delikli deridir. Ancak, ceketin yaz sıcağında sizi serinletmesi için delikler geniş olmalıdır.

 

2. Delikli eldivenler seçin

Küçük eşyalar olmasına rağmen, motor eldivenleri diğer giyim eşyaları gibi güvenlik ve konfor açısından önemlidir. Motorunuzu eldiven kullanmadan kullanmak istemezsiniz. Sıcaklık elleri terletse bile kayma ya da düşme durumunda, ellerinizi korumak için eldivenlere ihtiyacınız olacaktır.

Eldiven yazlık olmalı derken, tabii ki kısa parmaklı eldivenlerden bahsetmiyoruz. Onları kesinlikle önermiyoruz. Eldivenlerimizi de yeterli korumalara sahip hava alan yazlık türden tercih etmeliyiz.

Avuç içi terlemesinde kaçınmak için delikli deri ya da delikli kumaş eldivenleri tercih edin. Bir motosiklet eldiveninin bir diğer önemli özelliği, bilekliklerin rahat ve kullanışlı olmasıdır. Bazı eldivenlerde bu amaç için elastik bileklikler bulunur; ancak çıtçıtlar, ayarlanabilir tokalar ve bilek kayışları gibi özellikler daha fazla tutuş sağlar.

3. Pantolon seçimlerinizde ileri teknoloji kumaşlar kullanın

Yaz seyahatlerinde bile giydiğiniz motosiklet pantolonu yeterli koruma sağlamalıdır. Yıllar boyunca, sağlam deri pantolonlar motosiklet sürmek için en güvenli seçenek olarak kabul edildi. Bununla birlikte, bu tür pantolonlar yoğun ısı altında terlemeye neden olabilir. Neyse ki, yenilikçi kumaş mühendisliği motosiklet pantolonları için son yıllarda farklı seçenekler yarattı.

Motor için kullanılan kot pantolonlar bile yeni geliştirilmiş çeşitleri ile daha fazla koruma sağlıyor. Kevlar ile kaplı kotlar aşınmalara karşı maksimum koruma yaratıyor. Bu kotlar genellikle cep bölgesi içinde darbe koruyucularına sahiptir. Hibrid malzeme kullanan denim olmayan pantolonlar, yaz giyimi için nefes alabilir ve korumalı özelliktedir. Hangi pantolonu seçerseniz seçin, kayma veya düşme durumunda bacaklarınızı korumalarının yeterli olduğundan emin olun.

4. Giyiminizde ara katmanlar kullanın

Isıya bağlı rahatsızlığı önlemek için, yeterli havalandırmaya sahip hafif, nem emici baz katmanlar kullanın. Bu şekilde, ceketinizin ve pantolonunuzun altındaki katmanlar, dış kıyafetlerinizin dokularını tamponlamak için iki katlı bir amaca hizmet ederken, sizi rahat ve kuru tutar.

5. Nefes alabilir kask seçimi

Motosikletçiler için kıyafetlerin en önemli parçası kask. Açık havada sürüş sırasında vücudun en savunmasız bölümünü koruyan uygun bir kaska ihtiyacınız var. Önemine rağmen, birçok sürücü yaz aylarında uygun kaskı kullanmayı atlayabilir.

En iyi yaz motosiklet kask tasarımları, karbon fiber veya polikarbonat ve fiberglas malzemelerinden yapılanları içerir. Güvenlik standartlarını karşılamaya ek olarak, bu çeşitlilikteki kasklar hafif, havalandırmalı, güneş ışığı donanımlı ve çoğu zaman Bluetooth uyumludur.

Hava giriş-çıkışını sağlamak için kaskımızın havalandırmalarını açabiliriz. Bu havalandırmalar kaskların çene kısmında, arkasında ya da üstünde olabilir.

6. Bot seçeneklerine göz atın

Motosikletçiler için gerekli giyim eşyalarından botlarda yaza uygun seçeneklere bakmanız önemli. Motosikletçilere yönelik botların çoğu havalandırmasız kapalı deriden oluşma eğilimindedir.

Bazı üreticiler bu sorunu gidermiş ve hava akımını artırmaya yardımcı olmak için küçük ön delikler ve ızgara yan panelleri olan tasarımlar geliştirmiş. Yüksek hızlarda sürerken rüzgar, ayak ve ayak bileklerini havalandırmak için deliklere ve ağa nüfuz eder. Bu, sürerken ayaklarınızı serinletebilir ve alt ekstremitelerde ısının sıkışmasını önleyebilir.

7. Yazlık motor kiti oluşturun

Motosikletle bir yaz yolculuğunaçıkacaksanız, malzeme ve koruyucu teçhizat bulundurduğunuzdan emin olun. Yanınızda yeterli miktarda su bulundurun. Yalnız veya bir grupla birlikte olsanız da, rota boyunca serinletici içecekler içmek için pit stop noktalarını, zamanlarını planlayın.

Yazlık kitinizde güneşten koruyan kremler, böcek sokmalarına ve özellikle arı sokmalarına karşı merhem ya da ilaçlar bulundurun.

8. Bol bol mola verin ve su için

Uzun yolculuklar boyunca, kendinizi dinlenmiş, enerjili tutmak için makul aralıklarla pit stoplar yaptığınızdan emin olun. İdeal olarak, soğuk bir içeceğin içilmesi için sıcak günlerde saatte en az bir kez küçük bir mola vermeniz ve rotanıza devam etmeden önce diğer olası gereksinimlere yönelmeniz gerekir.

Mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, kramp, aşırı terleme ve yorgunluk durumlarında sıcak çarpması yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda mutlaka dinlenin ve belirtiler dinlenmeden sonra dahi azalmazsa doktora görünün. Yolculuk boyunca kendinizi zorlamaya değmeyeceğini unutmayın.

Yolculukla ilgili diğer bir husus da, özellikle uzun yolda ya da kırsal kesimde gezerken montumuzun kollarını bilek kısımlarından boşluk kalmayacak şekilde düzgünce kapatmak, vizörümüz açık gitmemek ve boynumuza da buff takmak. Böylelikle seyir halindeyken bileğinizdeki yada kaskınızdaki boşluktan girebilecek böcek, arı vs. sokmalarını önleyebilirsiniz.

Yaz-kış değişmeyecek bir kuralımız da; yola çıkmadan motorumuzun bakımlarını yapmak. Temel olarak; her gün, ya da en azından haftada 1 kere, AKARYAKIT-YAĞLAR-SU-ELEKTRİK-LASTİK-HASAR KONTROL ünü mutlaka yapmalıyız

 

Kaynak. blog.gittigidiyor.com/


Yorumlar

Bu İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz

E-Mail Adresiniz Yorumunuzda Paylaşılmayacaktır.* ile İşaretlenmiş Alanlar Zorunludur.Motosiklet Radyo Past Time

Current track

Title

Artist